Angkor Wat

24. února 2007 v 14:25 | hyena555 |  Divy sveta
ANGKOR WATKde se nachází?

Angkor byl hlavním městem Khmerské říše od 9. do 15.století. V dobách své největší slávy zabírala Khmerská říše území dnešní Kambodže, Thajska, Laosu, Vietnamu, Barmy a jižní Číny. Každý panovník si ovšem v oblasti Angkoru postavil své hlavní město a chrám, resp. soustavu chrámů.
Přirozenou bezpečnost, díky níž zůstala říše dlouho nedobyta, jí zajišťovala z jedné strany nepřístupná džungle a z druhé právě jezero Tonle Sap.
Západní Baray je obrovská nádrž na vodu, vybudovaná v 11.století. Nejedná se o první umělé jezero v této oblasti, tím byl Východní Baray. Vzhledem k rostoucímu počtu obyvatel bylo ovšem nutno vybudovat na blízkém kopci, nacházejícím se západně od Angkoru nový baray, z něhož se voda sváděla dolů do města. Na ostrově uprostřed Západního Baraye vidíme zdálky shluky kamenných bloků, což dříve býval Západní Mebon.
Poté již míříme přímo do vlastního Angkoru. Celý komplex Angkoru se rozkládá na ploše asi 400 kilometrů čtverečních a čítá více než 100 chrámů. Prvním z nich byl Phnom Bakheng, který dal v roce 889 vybudovat Yasovarman I.
Na vrchol chrámu Phnom Bakheng je možno dojet na slonech nebo se tam vyškrábat po svých. Volíme druhou variantu a odsud pak sledujeme západ slunce. Jelikož se jedná o nejvyšší kopec v okolí, je to zároveň jediné místo, odkud se naskýtá seshora pohled na nejznámější chrám Angkor Wat.

Angkor Wat:

Z mlhy vznášející se nad hladinou oceánu vystupuje posvátná hora Meru představující v hinduistické mytologii střed vesmíru. V Angkoru, jednom z největších náboženských středisek na světě, představují mýtické vrcholky stupňovité chrámy, mořskou hladinu nahrazuje uměle vybudovaný kanál, který obklopuje ze čtyř stran celý komplex.
První stavby zde byly postaveny už v 8. století. Ukázkou této preangkorské éry je Ak Yum, turisté sem ale jezdí hlavně kvůli Angkor Watu, chrámu srovnávaného s egyptskými pyramidami.

Zajímavosti:

Do Angkor Watu se vstupuje trojitou západní branou, od níž je to ještě rovných 350 metrů po cestě z pískovcových kvádrů. Tudy se v minulosti všechny delegace i vyslanci jiných říší blížili ke králi. Jeho trůn stával až na úpatí hlavního chrámu. Jako první do něj usedl Suryavarman II., který nechal Angkor Watu ve 12. století postavit.
Bohem, jemuž ho zasvětil, byl Višnu, na stěnách chodeb pak byly vytvořeny reliéfy z hinduistické mytologie i historie. Na čelní, 60 metrů dlouhé stěně jsou scény z Ramajány. Postavy jsou malované barvou, jejíž původ se vědcům dodnes nepodařilo určit.
Jedna z bočních chodeb je zdobena výjevem nazvaným "Nebe a Peklo". Nebes je tu 37 a pekel 32. Nechybí ani Stvoření světa, tedy vznik pevniny oddělením tekutého od pevného, na rozdíl od Bible, kde se dělí světlo od tmy.
Všechny chrámy v Angkoru se dívají na východ, kromě jediného. Tím je právě Angkor Wat, který ve 12.století otočil Suryavarman II. k západu, aby směřoval k hlavní cestě a aby využil řeky k obranným účelům. Proto je Angkor Wat obehnán širokým vodním příkopem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama