Kreml

24. února 2007 v 14:21 | hyena555 |  Divy sveta

KREML

Moskva

Moskva je pokládána za srdce Ruska a Kreml je srdcem Moskvy. Obrovský areál s desítkami pozoruhodných staveb se rozkládá na ploše osmadvacet hektarů na vrchu kdysi porostlém borovicemi. Z jedné strany nepravidelného trojúhelníku jej obtéká řeka Moskva, z jihozápadu Něglina a nejkratší stranu tvoří umělý kanál, který obě řeky spojuje. Byl vyhlouben začátkem šestnáctého století, je široký třicet dva a hluboký asi dvanáct metrů.

Historie

Historie Kremlu je úzce spojena s dějinami Moskvy.A proč se jmenuje Kreml? Protože slovo kreml znamená v ruštině pevnostJeho rozloha byla mnohem menší než dnes a obklopovaly ho vesnice a dvory. V případě napadení jim sloužil Kreml jako útočiště.A tak koncem patnáctého století, přesně v letech 1485 až 1495, byly během deseti let vybudovány hradby nové z pálených cihel. Rozloha Kremlu se tehdy zvětšila zejména směrem na sever a na jihozápad a dostala nynější konečnou podobu nepravidelného trojúhelníku. Cihlové hradby jsou zakončeny zubatým cimbuřím, protkány střílnami a doplněny dvaceti věžemi. Každá je jiná.

Spasská věž

Kreml oblokopují vysoké hradby.Jejich výška se liší podle toho, kudy na bývalém vršku porostlém borovicemi procházejí. Někde jsou vysoké pět, jinde až sedmnáct metrů. Střeží je dvacet věží. Tou nejznámější a nejkrásnější je Spasská věž. Jedenasedmdesát metrů vysoká.Proslavené hodiny na Spasské věži, jejichž zvuk byl symbolem pro zahájení všech vojenských přehlídek a průvodů na Rudém náměstí, nebyly prvními hodinami v Kremlu.Patřily k prvním věžním hodinám v Evropě vůbec.Ciferníky na všech čtyřech stranách věže mají průměr 6,12 metru a číslice na nich jsou vysoké 72 centimetry.

Největší zvon a největší dělo

Je to největší zvon na světě. Váží 210 tun, má průměr 6,6 metru a výšku 6,14 metru.V roce 1980 v předvečer olympijských her v Moskvě byl Car - kolokol restaurován. Není to jediná rarita tohoto druhu. Je tu i pověstné dělo Car - puška, největší dělo na světě. Bylo odlito v roce 1586, váží čtyřicet tun a má kalibr 890 mm. Toto obrovské dělo bylo určeno k obraně Kremlu a Moskvy, ale shodou historických okolností z něj nikdy nebylo vystřeleno.

Kremelské věže

První z věží byla Tajnická. Vedla z ní podzemní chodba k řece Moskvě a také měla studnu, aby v případě obléhání měli obránci zásoby vody. Od tajné chodby dostala věž i své pojmenování. Rohová vodárenská věž patří k nejkrásnějším v Kremlu. Původně se nazývala Sviblova podle bojarů Sviblových.Zcela výjimečná je Carská věž postavená přímo nahoře na hradbách. Součástí Kremlu jsou také kremelské paláce a kremelská zbrojnice skrývající poklady moskevských knížat a ruských carů. Vznikla ve čtrnáctém století a jsou v ní unikátní kolekce ruských i zahraničních zbraní, porcelánu, stříbrné servisy.Součástí Zbrojnice je stálá expozice ruských diamantů a drahokamů takzvaný Almaznyj fond.lký.Za nejkrásnější komnatu se považuje Georgijevský sál.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Halucinace Halucinace | Web | 24. února 2007 v 14:50 | Reagovat

Ahojky, u mě na blogu probíhá bleskovka, tak se zapoj jestli chceš. A hlasuj prosím pro mě v soutěži o nej blog, odkaz je v bleskovce. Děkuji moc a přeji pěkný den :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama