Kyomizu

24. února 2007 v 13:54 | hyena555 |  Divy sveta

KYOMIZU


Co to je?

Kijomizu-dera (nebo Kijomizudera) označuje několik různých japonských buddhistických chrámů, ale nejčastěji chrám Otowasan Kijomizudera ve východním Kjótu. Je to jedna z nejznámějších památek v Kjótu.

Historie

Historie chrámu sahá až do roku 798, ale současné budovy byly postaveny v roce 1633. Jméno chrámu je odvozeno od vodopádu, který se nachází uvnitř komplexu - kijoi mizu, což doslova znamená čistá voda. Od roku 1994 je chrám spolu s několika dalšími památkami v Kjótu zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO pod názvem "Památky na starobylé Kjóto".

Pověst

Hlavní budova chrámu je pozoruhodná svou rozlehlou terasou podpíranou stovkami dřevěných sloupů, která ční nad svahem a nabízí krásný výhled na město. Výraz "skočit z Kijomizu" je japonský ekvivalent českého výrazu "skočit do něčeho po hlavě".Podle pověry ten, kdo přežije skok z chrámové terasy do údolí,splní se jeho přání. Ovšem skákat z terasy je dnes zakázáno. Během období Edo zde bylo zaznamenáno 234 skokanů, z nichž 85,4% přežilo. Výška pádu je "jen" 13 metrů, ale i to je na dřevěnou konstrukci značná hodnota.

Otowa-no-taki

Pod hlavní budovou se nachází vodopád Otowa-no-taki - tři proudy vody padající do jezírka. Chrámoví návštěvníci si nabírají vodu do kovových hrníčků, protože věří, že má léčebné účinky. Říká se, že pití vody ze třech proudů dodává zdraví, dlouhověkost a úspěch při studiu.

Svatyně

Chrámový komplex obsahuje několik dalších svatyní, např. Džišu-džindža, zasvěcená Okuninušino-Mikoto, bohu lásky a "dobrého výběru životního partnera". Džišu-džindža vlastní dva "kameny lásky", které jsou od sebe vzdáleny 18 metrů. Návštěvníci se snaží přejít od jednoho kamene ke druhému se zavřenýma očima, pokud se jim to podaří, znamená to, že v budoucnu najdou svou lásku. Pokud potřebují pomoc, budou potřebovat pomoc i při hledání své lásky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama