Timbuku

24. února 2007 v 14:16 | hyena555 |  Divy sveta
TIMBUKU

Timbuktu je hliněné město.

Timbuktu, hliněné město,utopené hluboko v Saharské poušti, bývalo branou do černé Afriky. Dnes je odříznuto od civilizace. Obyvatelé Timbuktu jsou většinou Tuaregové, kteří jsou původem Arabové. Kromě jejich temperamentu se odlišnost od Afričanů projevuje i jinými rysy obličeje a světlejším odstínem kůže, patrným na první pohled. Počátky Timbuktu nejsou zcela známé. Lze je vystopovat ve dvanáctém století, kdy místo sloužilo k odpočinku tuarežským pastevcům. Když si časem oblast horního Nigeru podrobil kmen Malinků, začalo vzkvétat i Timbuktu. Stalo se důležitým obchodním překladištěm.
Od čtrnáctého století tu vyrůstaly nádherné paláce a modlitebny, z nichž se řada dochovala do současnosti. Kromě místodržitelského paláce Maduga vznikla mešita Djinger-ber s mohutnou věží v súdánském stylu. Byla založena univerzita, která postupně získala pověst významného centra vzdělanosti v islámské části západní Afriky.
Žádné jiné africké město nebylo opředeno tolika záhadami jako právě Timbuktu. Ještě v polovině devatenáctého století do něho nevstoupil jediný Evropan.Odvážlivci, kteří se o to pokusili, zaplatili životem.Všechny nezdary podporovaly pověsti o bohatém městě, kde domy pokrývají zlaté střechy a jehož knihovny skrývají ve svých zdech množství vzácných rukopisů. Obchodníci sem přiváželi zlato, slonovinu, kůže a otroky a vyměňovali je za sůl, hedvábí a damašek.
Pro svou unikátnost patří Timbuktu právem na prestižní Seznam světového kulturního UNESCO.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama